Okula Uyum Sürecinde Anne Ve Babaların Karşılaştığı Tepkiler

Okula Uyum Sürecinde Anne Ve Babaların Karşılaştığı Tepkiler

Okula Uyum Sürecinde Anne Ve Babaların Karşılaştığı Tepkiler Nelerdir.

Okula Uyum Sürecindeki Tepkiler Bireysel Ayrılıklar Göstermektedir.

Okula Uyum Sürecinde Anne Ve Babaların Karşılaştığı Tepkiler•Bazı Çocuklar Okula Rahat Ve İlgili Başlarlar.

•Bazı Çocuklar Okulun İlk Birkaç Günü Rahattırlar Ancak Daha Sonra Anne-Babasını Özlemeye Ve Onların Yanına Gitmek İstemeye Başlarlar.

• Bazı Çocuklar da İlk Günden İtibaren Ağlar Ve Anne Ve Babadan Ayrılmak İstemezler.

Okulun İlk Günlerinde Çocuğun Ağlamak, Okula Gitmek İstememek, Anne Ve Babasından Ayrılamamak, Yanında Kalmalarını İstemek Gibi Davranışlar Göstermesi Doğaldır; Çünkü Çocuk Tüm Kurallarını Bildiği Bir Ortamdan, Henüz Hiç Bir Kuralını Bilmediği, Tanımadığı Kişilerin Bulunduğu Bir Ortama Girmektedir. Çocuk Kafasında Birçok Soru İle Okula Başlamıştır. Bu Soruların Çocuğu Kaygılandırması Normaldir. Ancak Bu Kaygıyı Azaltmada Anne Ve Babanın Rolü Çok Büyüktür.

Anne Ve Baba Çocuğunun Aklında Olan Soruları Dinlemeli Ve Dikkate Almalıdır. Bu Soruları Sözel Yada Davranışsal Olarak Cevaplayarak Çocuğunu Rahatlatmalıdır.

Örneğin; Çocukların Okula Başladığı İlk Günlerde Yaşadıkları En Büyük Kaygı Terk Edilme Düşüncesidir. Çocuk Anne Ve Babasının Kendisini Okula Bırakacağını Ve Bir Daha Onu Almaya Gelmeyeceğini Düşünmektedir.

Çocuğun Okula Başlama Süreci İçin Tıklayın.

Anne Ve Baba Onu Almaya Geleceğini Sözel Olarak Belirtmiş Olsa da Çocuk Kaygılanacaktır. Ancak Onu Okuldan Almaya Geldikleri Zaman Rahatlayacak Ve Bu Şekilde Devam Ettiğini Gördükçe Çocuğun Güveni Yerine Gelecektir.

Anaokuluna Yeni Başlayan Çocuklarda, 2 Farklı Davranış Kalıbı Ortaya Çıkmaktadır.

Bunlardan İlki Okula Başladıkları İlk Günlerde Gözlemlenmektedir. İçe Kapanma, Etkinliklere Katılmama Gibi, Diğeri İse Okula Başlar Başlamaz Ortaya Çıkmamakta, Genellikle Ortalama İkinci Ay İçinde Kendini Göstermektedir.

Bir Süre Sonra Onun Da Şiddetinde Azalma Görülür. Uyumda Zorluk Yaşayan Çocuklar İçin Bu Süreci Uzatan, Altta Yatan Nedenleri Bulabilmesi İçin Aile Ve Okulun İşbirliğine Geçmesi; Ebeveynlerin Kademeli Uzaklaştırma Adı Verilen Program İle Okuldan Yavaş Yavaş Uzaklaşması Önerilmektedir.

Her Çocuğun Yetiştiği Aile Ortamı, İletişim Biçimi Ve Alışkanlıkları Farklı Olduğu İçin, Aileyi Ve Çocuğu İyi Tanıyıp “Çocuğa Özgü Alışma Programı” Oluşturulmalıdır.

Okula Bırakma Anlarının Uzatılması Çocukta Okula Uyum Sürecini Zorlaştırır. Çocuk Bu Ayrılamayıştaki Duygunun Anne Ve Babasında Da Olduğunu Gördükçe Huzursuzlaşacaktır. Sevgi Dolu Kısa Süreli Ayrılmalar Çocuğun Okula Uyumuna Yardımcı Olur.

Devlet Anaokulu Kayıt Şartları, Kayıt Yaşı Tarihleri İçin Tıklayın.

Okulun İlk Günü Çocuğunuza Sakin Ve Mutlu Görünmeniz Önemli Bir Adım Olabilir. Çocukta Olumsuzluk Yaratacak Davranış Ve Tutumlardan Uzak Durmalısınız. Bu Tutumlar Sizin Kaygılandığınızın Belirtisi Olan Jest Mimikler Ve Ondan Ayrılış Anını Zorlaştırabilecek Çelişkili Davranışlardır Ki Çocuklar Sözcüklerinizden Daha Çok Beden Dilinizi Okurlar.

Çocuğunuzla İletişim Kurarken Empatik Olmak, Onu Sorgulamadan Dinlemek Ve Onu Anladığınızı İfade Eden Onun Tümcelerinden Oluşan Kısa Tekrarlamalar Ve Sorular Yöneltmek Onu Rahatlatacaktır. Onunla Birlikte Neşelenmek, Mutlu Olmak, Onu Anlayan İfadeler Kullanmak Bu Süreçte Oldukça Destekleyici Bir Yaklaşım Olacaktır.

Okula Başlarken Anne Ve Babalara Öneriler Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sevgi Dolu, Yumuşak Ve Bir O Kadar da Kararlı Ve Net Bir İletişim Diliniz Olmalıdır. Evde İken, Çocuğunuzun “Okula Gitmek İstemiyorum.” İfadeleri Karşısında Çocuğunuzu Dinlemeniz Ve Empatik İletişim Kurmanız Esastır.

Okula Gitmesi Konusunda Kesinlikle Geri Adım Atmamalı, Anne Ve Baba Olarak Tutarlı Davranmalısınız. Eğer Anne Ve Baba Kendi Arasında Ortak Bir Noktada Buluşamıyorsa Ve Özellikle Bu Tartışmayı Çocuklarının Önünde Yapıyorsa Çocuk Okula Gitmeme Konusunda Daha Dirençli Olacaktır. Unutmamalıyız Ki Çocukların Gözyaşları En Büyük Silahlarıdır. Ve Bunu Kullanmakta Oldukça Başarılı Olduklarını Hepimiz Bilmekteyiz. Çocuğunuzun Okula Gitmek İstememe İfadesinin Pek Çok Farklı Nedeni Olabilir. Örneğin Eve Yada Size Bağlılığı Nedeniyle Okula Gitmek İstemiyor Olabilir Ve Belki de Size Ait Bir Eşyayı Yada Evdeki En Sevdiği Eşyasını Alışma Sürecinde Okula Götürmesinde Okul Bir Program Uygulayabilir.

Anaokulu Etkinlikleri Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

Ebeveyn Olarak Öğretmeniyle Olumlu Ve Tutarlı Bir İletişime Girmeniz, Çocuğunuzun Kendisini Rahat Ve Güvende Hissetmesini Sağlayacaktır. Okul Ve Ev Tutarlılığını Sağlamanız Çocuklarınızın Okulda Mutlu, Uyumlu, Sorumlu Ve Bağımsız Bireyler Olmalarına Destek Olacaktır.

Okula Uyumu Zorlaştıran Etkenler

Çocuk için okula başlamak onun hayatında büyük bir değişim anlamına gelmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca başka bir değişimin okula başlama zamanı ile aynı döneme gelmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin;
•Taşınma (ev değiştirme),
• Şehir değişikliği,
• Anne Ve baba arasında problem olması,
• Anne yada babanın hasta olması,
• Kardeşinin olacağının haberini alması,
• Uyku düzeninin değişiklik göstermesi,
• Çocuğun okuldan geç alınması gibi faktörler çocuğun uyum sürecinin gecikmesine sebep olabilmektedir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.