Okula Başlarken Anne Ve Babalara Öneriler

Okula Başlarken Anne Ve Babalara Öneriler

Okula Başlarken Anne Ve Babalara Öneriler, Okul Öncesi Eğitime Başlama Dönemi.

Okula Başlarken Anne Ve Babalara Öneriler• Çocuğunun Okula Başlayacağı Fikrine Öncelikle Anne Ve Baba Alışmalı, İlk Günlerin Çocuk İçin Zor Olabileceğini Kabul Etmelidir.

• Anne Ve Baba Beklentilerini Yüksek Tutmamalı, Çocuklarının Okula Başladıkları Andan İtibaren Hiçbir Sorun Yaşamayacağı Fikrinden Uzak Durmalıdır.

• Okula Başlarken Anne Ve Baba Olarak Çocuğunuzu Buna Hazırlamanız Gerekmektedir. Zihinsel Olarak Hazır Olmanın Yanında Sosyal Ve Duygusal Olarak Da Hazır Olmak Çok Önemlidir.

• Anne Ve Babanın Göstereceği Kararlılık, Sabır, Okul Öncesi Eğitime Ve Başladığı Eğitim Kurumuna Gösterdiği İnanç Ve Güven Çocuğun Uyumunu Kolaylaştıracaktır.

• Çocuğun Okul Başlamadan Önce Okulunu Gezip Tanıması Çok Önemlidir. Çocuğunuzla Birlikte Okulunu Gezin.

• Okulu Tanıtmak, Bilgi Vermek, Buraya Geldiği Zaman Neler Yapabileceğinden Bahsetmek Uyum Sürecini Kolaylaştıracaktır. Ancak Bu Bilgiler Verilirken Abartılı Cümleler Kurmamaya Dikkat Edilmelidir.

Okula Uyum Sürecinde Anne Ve Babaların Karşılaştığı Tepkiler Nelerdir? Okumak İçin Tıklayın.

• Okula Bırakıldığı Zaman Vedalaşma Süreleri Kısa Tutulmalıdır.

• Anne Ve Baba Olarak Sakin Olmanız Çok Önemlidir. Eğer Siz Tedirgin Olursanız Bu Çocuğunuza Da Yansıyacaktır Ve Çocuğunuzun Huzursuz Olmasına Sebep Olacaktır.

• Eve Geldiği Zaman Okulda Neler Yaptığı İle İlgili Sorular Sormanız Onu Heveslendirecektir. Ancak Çok Soru Sormanız Onu Bunaltabilir, O Konuşmak İstediği Zaman Sizinle Paylaşacaktır. Bu Zamanı Beklemeniz Daha Sağlıklı Olacaktır. Çocuğunuz Eğer Okulla İlgili Olumsuz Bazı Düşünceler Dile Getiriyorsa Çocuğunuzu Dinledikten Sonra Okul İle Bu Sorunu Paylaşmanız Daha Faydalı Olacaktır.

• Okula Gitmek İstemediğini Söylemesi Üzerine Aileden Herhangi Birinin Ona Destek Veriyor Olması Okula Gelmesini Zorlaştıracaktır. Çocuğun Okula Gelmesi Tüm Aile Bireyleri Tarafından Desteklenmeli Ve Aile Bireyleri Uyum İçinde Olmalıdır.

• Aile Olarak Okulla İlgili Herhangi Bir Sorununuz Var İse Bunu Çocuklarınızın Yanında Konuşmamaya Özen Göstermelisiniz. En Ufak Bir Sorununuzda Okul İle Paylaşmanız Çözüm Bulmanızı Kolaylaştıracaktır. Unutmamamız Gereken Bir Diğer Nokta Da Çocuklarımızın Birbirlerinden Farklı Olduğudur. Bu Nedenle Her Çocuğun Okula Alışma Süreci Farklı Olacaktır. İlk Önce Kendinize Sonra Da Çocuklarınıza Güvenin.

Çocuğun Anaokuluna Başlama Dönemi Yazımız İçin Tıklayın.

Sonuç Olarak, Eğer Eğitim “Çocuğu Hayata Hazırlamak” İse, Bunun Belki De İlk Uygulaması “Okula Uyum” Sürecidir. Elbette Ki Bu Süreç Her Çocuk İçin Aynı Yoğunlukta Yaşanmamaktadır. Bir Yaşam Becerisini Kazandırmak Gerçekten De Emek İstemektedir. Bu Aşamada, Çocuğun Da Bu Yeni Duruma Uyum Sağlama Becerisini Göstermesi, Onun Geleceği Adına En İyi Başlangıç Olacaktır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.