Okul Öncesi Okula Ve Çevreye Uyum Etkinliği

Okul Öncesi Okula Ve Çevreye Uyum Etkinliği

Okulöncesi Etkinlikler, Okul Öncesi Okula Ve Çevreye Uyum Etkinliği Baş Edebilirim.

Etkinlik Adı: Baş Edebilirim

Etkinliğinin Kazanımları
Grup Üyeleri Birbirlerini Tanır.
Duygular Hakkında Bilgi Sahibi Olur.
Okula Ve Çevreye Uyum Sürecinde Yaşadığı Duyguları Fark Eder.
Kendini İyi Hissetme Becerisi Kazanır.

Öğrenci Sayısı: Tüm Sınıf
Etkinlik Süresi: 50 Dakika
Etkinlik Ortamı: Sınıf
Sınıf Düzeni: Daire Düzeni
Araç Gereçler: Ek-1, Ek-2, Ek-4, Torba – Kutu, Karton-Mantar Pano, Yapıştırıcı – Bant – Cırt Cırt

Okulöncesi Okulda İlk Günüm Etkinliği İçin Tıklayın.

Süreç

1. Isınma/Tanışma Oyunu: Arkadaşlarımı Tanıyorum (Süre 10 dakika)

Uygulayıcı öğrencilerle birlikte ayakta çember oluşturur.

Öğrencilere “Çocuklar şimdi size bazı cümleler söyleyeceğim. Söylediğim cümle size uyuyorsa bir adım öne zıplayın. Eğer uymuyorsa yerinizde kalın.” der.

Uygulayıcı cümleleri öğrencilere okur. Öğrencileriniz cümlelere uygun tepkiler verirken ilgili özelliğe sahip öğrencilerinizin isimlerini her defasında tekrarlayınız. Böylece öğrencilerinizin birbirleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayınız.

Örnek Cümleler:
-Hikaye dinlemeyi sevenler. -Dişlerini günde en az iki kez fırçalayanlar
-Süt içmeyi sevenler. -Şarkı söylemeyi sevenler
-Kardeşi olanlar. -Yakalamaca oynamayı sevenler
-Uzayı merak edenler. -Evinde kedi besleyenler.
-Çizgi film izlemeyi sevenler.

Oyundan Sonra
Gönüllü bir öğrenci belirleyiniz. Diğer öğrencilerinizden, gönüllü öğrenciye ilişkin hatırladıkları özellikleri söylemelerini isteyiniz. Daha sonra gönüllü öğrencinizin oyunda söylenen özelliklerin yanında farklı özelliklerini de sınıf arkadaşlarıyla paylaşarak kendisini tanıtmasını sağlayınız.

Dikkat!
Cümleleri öğrencilerinizin düzeylerine ve özelliklerine göre değiştirebilirsiniz. Her öğrencinin en az bir özelliğe sahip olabileceği şekilde cümleleri düzenleyiniz.

2. Bil Bakalım: Duygularımı Tanıyorum (Süre 20 dakika)

Öğrencilerinizle birlikte ayakta veya oturarak çember oluşturunuz.

Çocuklar şimdi sizinle bir oyun oynayacağız. Bu oyunumuz duygularla ilgili. Örneğin anneniz size sarıldığında kendinizi mutlu hissedersiniz. Ya da dondurmanız yere düştüğünde üzülürsünüz. Kardeşiniz oyununuzu bozduğunda öfkelenirsiniz. Elinizdeki duygu kartları (Ek-1) ile bunun gibi temel duyguları tanıtın. “Bu hangi duygu?” sonra “Bu duyguyu ne olunca hissederiz ?”

Duygu Kartları Ek-1-1

Duygu Kartları Ek-1-2
Tüm duygu kartları bu şekilde sorulur.

Temel Duygular:
-Öfke
-Üzüntü
-Utanç
-Korku
-Güven
-Şaşkınlık
-Merak
-Kaygı

Duyguları tanıttıktan sonra grubun içinden bir ebe belirleyin ve ebeye bandanayı/karton şeridi takın. Sonra ebenin görmeyeceği şekilde torbadan/kutudan seçtiğiniz duygu kartını bandananın/karton şeridin üzerine yerleştirin. Daha sonra çocukların sırayla ebenin karşısına geçip ebenin kafasındaki duygu kartını konuşmadan yüz ifadeleri ve davranışlarla ya da pandomimle ebeye anlatmasını isteyin. Anlatılmak istenen duyguyu anlatabilmesi için makul bir süre verin. Daha sonra anlatıcının duygu kartını alıp duygu panosundaki yerine asmasını isteyin.

**Etkinlik bu şekilde ebe ve anlatıcı değiştirilerek devam ettirilir.

Duygu panosu tamamlandıktan sonra aşağıdaki konuşmayla etkileşimi başlatın.

Uygulayıcı “Sevgili çocuklar yeni bir durumla karşılaştığımızda farklı duygular yaşayabiliriz. Bu duyguları herkesin yaşadığını bilmemiz bizi rahatlatır. Okula başlamak da hayatımızdaki önemli değişimlerden birisidir ve böyle zamanlarda farklı duygular hissedebilirsiniz. Bu hepimiz için geçerli ve normal bir durumdur” açıklamasını yaparak diğer etkinliğe geçilir.

3. Baş Edebilirim: Minik Tavşan Pufi (Süre 20 dakika)

Uygulayıcı çocuklara Minik Tavşan Pufi (Ek-4) hikayesini okur.

Hikaye okunduktan sonra, aşağıda yer alan sorularla etkileşim başlatılır.

‘Minik Tavşan Pufi okula gideceği için kendini nasıl hissediyordu?’ ‘Pufi okulda neden kendini yalnız hissetmişti?’
‘Peki öğretmeni Pufi’ye kendini iyi hissetmesi için neler söyledi?’ ‘Pufi öğretmeninin söylediklerini yapınca neler hissetmişti?’
‘Pufi kendini iyi hissetmesi için başka neler yapabilir?’ soruları öğrencilere sorulur.

Duygu Düzenlemeye Yardımcı Stratejiler

1. Resim yapmak
2. Karalama yapmak
3. Atık kâğıtları yırtmak ya da buruşturmak
4. Şarkı söylemek
5. Balon şişirmek
6. İçinden şarkı mırıldanmak
7. Üç kez karından derin nefes almak
8. Olumlu şeyler düşünmek ve arkadaşına söylemek
9. Oyun hamuru ile oynamak
10. Komik bir olayı düşünmek
11. Bahçede koşmak
12. Parmaklarını köpük balonu şişirir gibi tutup yavaşça üflemek (evde sabundan balon da üflenebilir)

Uygulayıcı çocuklara “Şimdi Nasıl Hissediyorsun (EK-2)” duygu kartını dağıtırken ‘Çocuklar peki siz okulun ilk günü neler hissetmiştiniz? Şimdi dağıtacağım kağıtta o duyguyu bulup kırmızı kalemle işaretleyin.’ açıklamasını yapar. Sonra “Peki şimdi neler hissediyorsunuz? Şimdi nasıl hissettiğinizi mavi renk kalemle işaretleyin lütfen” der ve birkaç öğrenciye söz hakkı verilir.

EK-4 Duygu Kartları Şimdi Nasıl Hissediyorsun

Uygulayıcı ‘Hikayedeki Minik Tavşan Pufi’nin duyguları nasıl değiştiyse, bizlerin de duyguları zaman içerisinde değişebilir. Biz de kendimizi kötü hissettiğimizde bize iyi gelen şeyleri yapıp kendimizi iyi hissedebiliriz.’ açıklamasını yapıp etkinliği sonlandırır.

Ek-4 Minik Tavşan Puf ‘nin Okuldaki İlk Günü

“Minik Tavşan Pufi okula başlayacağı için çok heyecanlıydı. O akşam annesiyle birlikte çantasını ve okul kıyafetlerini hazırladı. Pufi biran evvel okula gitmek için sabırsızlanıyordu. Ayrıca arkadaşlarını, öğretmenini ve okulda yapacakları etkinlikleri de merak etmeden duramıyordu. Tüm bu duygular içinde uykuya daldı. Güneyli güzel bir sabaha uyandı. Pufi, ertesi sabah güneşli güzel bir güne uyandı. Kahvaltısını yaptıktan sonra annesiyle birlikte okula gitmek için yola koyuldular. Okula geldiklerinde kapıda onu öğretmeni yüzünde kocaman bir gülümsemeyle karşıladı. ‘Günaydın Pufi’ dedi. Pufi biraz çekinerek ‘Günaydın ‘dedi.

Annesiyle vedalaşıp öğretmeniyle birlikte sınıfa gitti. Sınıfta arkadaşlarının bazıları oyuncaklarla oynuyor bazıları da birbirleriyle konuşuyorlardı. Pufi kendini biraz yalnız hissetti. Hiçbir arkadaşını tanımadığını fark etti ve öylece bir köşede kala kaldı. Hatta biraz da gözleri dolmuştu. Pufi ‘nin durumunu fark eden öğretmeni, yanına gelip ona ‘ Sevgili Pufi bu sınıfa ilk defa geldin, hiçbir arkadaşını tanımıyorsun ve sanırım kendini biraz da yalnız hissettin. Biraz zaman geçince arkadaşlarını tanıyacaksın ve onlarla oyunlar oynayıp, kendini mutlu hissedeceksin. Şimdi kendini iyi hissetmek istiyorsan parmaklarını köpük balon şişirir gibi tut ve yavaşça üfle. Bunu bir kez daha yap ve ardından yaşadığın komik/kendini iyi hissettiğin bir olayı hayal et.’ dedi. Gerçekten de Pufi öğretmeninin dediklerini yapınca kendini daha iyi hissetti. Öğretmeninin ona öğrettiklerini eve gidip annesine anlatmak için sabırsızlandı. O anda oyuncak köşesindeki kırmızı oyuncak araba dikkatini çekti ve neşeyle onunla oynamaya koyuldu.”
Hazırlayan: Alanya rehberlik araştırma merkezi

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.