Çocuğun Sorumluluk Duygusu Nasıl Gelişir

Çocuğun Sorumluluk Duygusu Nasıl Gelişir

Çocuğun Sorumluluk Duygusunun Gelişimi İçin Anne-Babalara Tavsiyeler

• Özbakımını Onun Üstlenmesini Sağlayın, Çünkü Artık Çocuğunuz Bunu Yapabilecek Kas Becerisine Sahip. Bedeninin Sorumluluğunu Alması Aynı Zamanda Çocuğunuza Mahremiyet Duygusu Da Yaşatacaktır.

Çocuğun Sorumluluk Duygusu Nasıl Gelişir• Sosyalleşmeye Başlayan Çocuğunuzun Kendi Başına Kaldığında “Arkadaşlık İlişkilerini Yönetmek” Gibi Bazı Kararları Kendisinin Almasına
Müsaade Edin. Bu Çocuğunuzun Sorumluluk Alanını Genişletecektir.

• Çocuğunuza “Yeterince İyi Yapmasını Beklemeden Ve Takdir Ederek” Çevresiyle, Odasının Düzeniyle Alakalı Sorumluluklar Verebilirsiniz.

• Çocuğunuzdan Verilen Etkinlik Ve Çalışmaları Belirlenen Süre İçerisinde Tamamlamasını İsteyebilirsiniz. Bu Okula Dair Ödev Ve Sorumluluk Bilincini Artıracaktır.

Anaokulu, Çocuğun Ailesi Dışında Karşılaştığı İlk Sosyal Ortamıdır. Çocuk Burada Sosyalleşmenin Ve Toplum İçinde Birey Olmanın İlk Adımlarını Atar. Altı Yaşa Kadar Olan Gelişim Dönemlerine Baktığımızda Çocukta Daha Oyun Odaklı, Eğlenceye Dönük Bir Tutum Gözlemleriz. Aslında Bu Olması Gereken De Bir Durumdur. Bu Dönem Sonrasında Çocuktan Beklediğimiz Şey Çocuğun Kendini Akademik Yatırıma Yöneltebilmesidir. Dolayısıyla Çocuğun Kendini Akademik Yatırıma Yöneltebilmesi İçin Haz, Eğlence Odaklı Süreci Yaşayıp Bu Süreçten Çıkabilmesi Gerekir.

Anaokulu Döneminin Bu İki Dönem Arasındaki Yumuşak Geçişi Sağlaması Gerekir. Bu Yüzden Anaokulunda Çocuğun Sorumluluk Duygusunu Tanımasını Ve Kuralları Öğrenip Uyumlu Davranmasını Bekleriz. Anaokulunda Çocuğa Bu Kurallar Çok Keskin Şekilde Sunulmaz, Burada Asıl Hedeflenen Temelde Çocuğun Otorite Kavramının Farkına Varmasıdır. Bu Da Aile İçi Hiyerarşik Yapıyla Pekişen Bir Durumdur. Bu Kesinlikle “Sen Çocuksun Otur Yerine!” Gibi Sert Bir Tutum Değildir. Aile İçinde Çocuk, Çocuk Olduğunu Bilmesi Gerekir. Peki Bu Nasıl Olur?

Aile İçerisinde Çocuğa Her Zaman Söz Hakkı Tanınır Ancak, Çocuk Büyük Kararlara Katılmaz, Genelde Kuralları Anne-Baba Koyar Ve Çocuk Anne-Babasının Güvenli Kolları Altındadır. Burada Kural Koymak Demek Çocuğu Kısıtlamak Demek Değildir. Sadece Çocuktan Yapabileceğinden Fazlasını İstememek Ve Ona Kendi İçinde Rahatça Hareket Edebileceği Güvenli Bir Çerçeve Sunmak Demektir. Eğer Çocuklarımızı Hep Hazda Bırakırsak Ve Bazı Şeyleri Ertelemesini İstemezsek, Her İstediklerinde Anında Bakım Veriyor Olursak, Onları Bir Şekilde O Hazzın İçinden Çıkaramıyor Oluruz. Ve Çocuklar Da Okul Sistemiyle Karşılaştıklarında 40 Dakika Sırada Oturmakta, Kurallarla İlişki Kurmakta Zorlanırlar. Bu Yüzden Temelde Ev İçindeki O Nesil Farkının İyi Çizilmiş Olması Gerekir. Bu Aynı Zamanda Çocuklara Güven Duygusu Da Verir. Çocuk Otorite Olarak Gördüğü Kişiyi Donanımlı, Güvenilir Ve Başvurduğunda Yardımcı Olabilecek Kişiler Olarak Görürse Kurallarla İlişki Kurması Da Kolaylaşır.

Çocuk Anaokuluna Geldiğinde İlk Öğrendiği Şey Ertelenmektir. Çünkü Artık Hep Anne İle Dip Dibe Değildir. Dünyaya Geldiği Andan İtibaren Benmerkezci Tutumda Olan, Her İstediğinde İsteklerine Kavuşan Çocuğun Bu Hazzı Erteleyebilmesi Ve Annesi İle Ayrı Kalabilme Kapasitesi Aslında Akademik Yatırıma Dönmesini Sağlayan Şeydir. Anaokulunda Bu Yumuşak Geçişi Sağlayan Çocuğun Sorumluluk Duygusu Gelişecek Ve İlköğretim Döneminde Uyumlu Bir Eğilim Gösterecektir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.