Çocuğun Okula Başlaması

Çocuğun Okula Başlaması

Çocuğun Okula Başlaması Hem Anne-Baba, Hem de Çocuk İçin Son Derece Heyecan Verici Bir Süreçtir. Bu Sürecin Bir Yanı Coşku Ve Mutluluk İken Diğer Yanı Şaşkınlık Ve Endişe Olabilmektedir.

Çocuğun Okula BaşlamasıÇocuğunuz İçin Kaygılanmanız, Anne Ve Baba Olmanın Doğasında Vardır Ve Doğaldır. Çocuğum Neler Yaşayacak? Bu Yeni Duruma Uyum Sağlayabilecek Mi? Okulda Ne Yiyecek? İhtiyaçlarını Nasıl Karşılayacak? Kendine Yetebilecek Mi? Okulda Başarı Gösterebilecek Mi? Süreç Başlar Başlamaz Bu Sorular Aklınıza Hemen Düşecektir.

Okulun İlk Günü Çocuk, Heyecan Ve Umut Dolu Beklentilerle Uyanır Ve Okula Gitmeye Hazırdır. Anne Ve Babalar da Tıpkı Çocukları Gibi Heyecanlı Bir Bekleyiş İçindedirler. Okula Başlamanın Bir Büyüme Göstergesi Olması Anne Babaların Gurur Duymalarını Sağlarken Çocuklarının Bu Yepyeni Evresinde Karmaşık Bir Duygu Yoğunluğu Yaşayabilirler.

Okula Başlayan Her Çocuk Aynı Tepkiyi Göstermez. Okula Yeni Başlayan Çocukların Zaman Ve Uzaklık Kavramı Tam Oturmadığı İçin İlk Kaygıları Bu Yönde Olur.

• Evimize Ne Kadar Uzaklıktayım?
• Annem Beni Alacak Mı?
• Bu Çocukları Tanımıyorum.
• İhtiyaçlarımı Kime Söyleyeceğim, Yardım Ederler Mi?
• Evde Bu Kadar Kural Yoktu. Her Şeyi Kuralla Mı Yapacağım?

Çocuğun Sorumluluk Duygusunun Gelişimi İçin Anne-Babalara Tavsiyeler İçin Tıklayın.

Çocuğunuzu Okulun Başladığı Gün Sınıfa Götürdüğünüzde Ağlayan Birkaç Çocuk Görebilirsiniz. Bu Durum Kaygılanmayı Gerektirmeyen Son Derece Normal Bir Tepkidir.

Ebeveyn Olarak Bu Dönemdeki Destekleyici Tutumlarınız Çocuğunuzun Tüm Okul Yaşantısının Olumlu Gelişmesine Katkı Sağlar. Bu Katkıyı Sağlayacak Tutumlar Nelerdir?

Okula Başlama Dönemi Öncesinde Ebeveyn Çocuğunu Okulun Farklı Arkadaşlıklar Kurmak İçin Son Derece Zengin Bir Kaynak Olduğunu Anlatabilir. Bu Bilgi Çocuğunuzu Okula Başlamak İçin Cesaretlendirecektir.

Çocuğunuzun Güven Duyduğu Ve Sevdiği Başka Aile Bireyleri Kendi Okula Başladığım İlk Gün En Çok Neyi Sevmiştim Konulu Deneyimlerini Çocuğa Aktarabilirler. Okulun Öğrenme Eyleminin Dışında Çocuğa Keyifli Gelebilecek Yönlerinin Anlatılması Faydalı Olabilir.

Devlet Anaokulu Genel Kuralları İçin Tıklayın.

Okula Başlamak Büyümenin En Temel Göstergelerinden Biridir Ve Her Çocuk Büyümekten Büyük Keyif Alır. Çocuğun Okula Hazır Olması Kadar Ailenin Çocuğunu Okula Vermeye Hazır Olması da Çok Önemlidir. Çocuğu Okula Verdiği İçin Yalnızlık, Çaresizlik, Suçluluk, Kaygı, Çocuğu Kaybetme Korkusu Ve Hatta Öfke Gibi Duygular Yaşayan Anne Ve Babalar Bu Duygularıyla Yüzleşmelidirler. Çocukların Anne Ve Babalarından Ayrılmaları, Sosyalleşme İsteklerinin Doğduğu Gelişimsel Bir Döneme Denk Geldiği İçin Tehdit Yada Travmatik Bir Yaşantı Oluşturmamaktadır. O Nedenle Çocuğunuzu Okula Bırakırken Vicdan Azabı Çekmemeli Ve Bunu Onun İyiliği İçin Yaptığınızı Sık Sık Aklınıza Getirmelisiniz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.