Çocuğu Anaokuluna Başlayacak Veliler Ne Yapmalı

SoruCategory: AnaokuluÇocuğu Anaokuluna Başlayacak Veliler Ne Yapmalı
afşin Sordu 6 ay Önce

Çocuğu Anaokuluna Başlayacak Veliler Ne Yapmalı. Çocuktaki Okul Korkusu Nasıl Yenilir. Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Okula Alışması İçin Neler Yapılmalı.

3 Cevaplar
evren Cevaplandı 6 ay Önce

Okula başlama çocuğun yaşamındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çocuğunuzun sosyalleşebilmesi , özerkleşebilmesi ve ilköğretime rahat bir başlangıç yapabilmesi için okulöncesi eğitim çok önemlidir. Okula uyumun kolay ve sancısız gerçekleşmesi çocuğun hem okul yaşamı hem de sonrası için son derece önem taşımaktadır.

Okula başlamadan önce onu duygusal açıdan hazırlamak, yaşayacakları hakkında bilgi vermek kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Okulda çok sayıda arkadaş edineceğini ve onu seven öğretmeni olacağını söyleyebiliriz.
               

Okula başlama hakkında resimli bir hikaye kitabı okunabilir veya okula başlayacağı ilk gün hakkında konuşup bunu resmetmesi istenebilir. Kendi okul anılarınızı anlatabilirsiniz. Çocukluğunuzda okula uyum yönteminizi sizin anne babalarınızın uyguladığı yöntemi şu an ki şartlar uygunluğunda mümkünse ortak yöntemler uygulayabilirsiniz.

Nasıl bir ortamın onu beklediğini, okulu, sınıfı ve öğretmenleriyle ilgili bilgi verin. Bu onun olması uyumunu kolaylaştıracaktır.

selin Cevaplandı 6 ay Önce

Evlatlar ve ebeveynler farklı fikirlerdedir çünkü dünyaya geldiğimizdeki koşullar (izlenilen tv programları, değişen dönüşen teknoloji vb.) farklı bir hale evrilmiştir. Dolayısıyla benim çocuğum neden böyle davranıyor sorusu yerine onu sahip olduğu her farklılığın getirdiği biricikliğiyle koşulsuz kabul,ebeveyn çocuk ilişkinizi daha sağlıklı kılacaktır.

rüyü Cevaplandı 5 ay Önce

İlk Çocukluk Döneminde Anneden Ya Da Bağlanma Nesnesinden Ayrılma Durumunda Endişe Duymak Doğal Bir Tepki Olarak Görülürken, Bu Endişe Uzun Sürdüğünde, Şiddetli Yada Gelişimsel Olarak Uygunsuz Olduğunda Yada İşlevselliği Bozduğunda Değerlendirmeye Alınması Gerekmektedir.

Ayrılma Kaygısı, Kişinin Annesinden Yada Bağlanma Figüründen Ayrılma Durumunda Veya Ayrılma Beklentisine Girdiği Durumlarda Endişe Duyması Halidir. Genel Olarak Bir Çocukluk Dönemi Sorunu Olarak Bakılmıştır.

Çocuk Aileye Bağımlı Yetiştirilmemeli, Bireyselliği Desteklenmeli.
Çocuk Aileler Tarafından Okula Hazırlanmalı.

Cevabınız

15 + 11 =

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.